کاربر میهمان - ورود اعضاء3.236.231.61
تعداد دفعات بازدید : 1000 تاریخ : ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
چاپگری که با آب چاپ می کندچاپگری که با آب چاپ می کند
گروهی از دانشمندان و شیمیدان‌ها در چین، فناوری چاپ جدیدی را توسعه داده‌اند که در آن به جای جوهر از آب استفاده می‌شود.به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایتنا، متن چاپ شده طی یک روز تبخیر می‌شود و به این ترتیب کاغذ، برای چاپ‌های بعدی آماده می‌گردد.

با استفاده از این فناوری یک برگه کاغذ بارها و بارها برای چاپ قابل استفاده بوده و لذا از تولید صدها تن کاغذ باطله جلوگیری به عمل می‌آید.

نکته اصلی این ابتکار پژوهشگران دانشگاه جیلین، در طراحی کاغذهای مخصوص برای چاپگر نهفته است و نه در خود چاپگر؛ زیرا یک پوشش مخصوص نامرئی که در تماس با آب واکنش نشان می‌دهد و رنگی می‌شود، سطح کاغذ را می‌پوشاند.

در دمای کمتر از ۳۵ درجه، جوهر به کار رفته در چاپ، طی ۲۲ ساعت از بین می‌رود و محو می گردد.

 

 

برای شتاب بخشیدن به تبخیر جوهر، می‌توان کاغذ را در معرض گرمای بیشتری قرار داد. صاحب‌نظران معمولاً دمای مناسب برای اتاق را ۲۲ درجه می‌دانند.

هر چند استفاده از این ماده افزودنی، پنج درصد به هزینه چاپ می‌افزاید ولی در مجموع هزینه نهایی استفاده از این فناوری نوپدید به دلیل عدم نیاز به خرید جوهر و نیز امکان استفاده چندباره از کاغذ، بسیار کمتر خواهد بود.

 

سرپرست تیم پژوهشی دانشگاه جیلین می‌گوید در این روش، یک کاغذ بیش از ۵۰ بار برای چاپ مجدد قابل استفاده است، در عین حال که کیفیت بالای متن چاپ شده نیز محفوظ می‌ماند.

این تیم دانشگاهی تا کنون توانسته مطالب را به چهار رنگ چاپ کند.

این محققان در حال افزودن بر تعداد رنگ‌ها بوده و می‌کوشند کیفیت و سرعت چاپ را نیز ارتقاء دهند.

منبع:www.shahrekhabar.com

نسخه چاپی  نسخه قابل چاپ ارسال صفحه به دوستان  ارسال صفحه به دوستان


طراحی و اجرا توسط شرکت تحلیل گران آمارد